Rozmiar tekstu
 

Wyszukiwanie ...

POKL

Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku

Spis treści

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku realizuje projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na podstawie aneksu do umowy nr: UDA-POKL.07.01.01-08-065/10-01 z dnia 07 września 2011 roku. Tytuł projektu: „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej informacji z przebiegu realizacji projektu znajduje się w zamieszczonej prezentacji.

 

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku w ramach realizowanego projektu pn: „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego otworzył salę komputerową, która mieści się w siedzibie Domu Kultury w Nowym Miasteczku.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku rozpoczyna kolejną edycję projektu systemowego pn.”Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez OPS w Nowym Miasteczku”.
Głównym celem projektu jest wzrost aktywności społecznej i zawodowej u 14 klientów OPS Gminy Nowe Miasteczko, zagrożonych wykluczeniem społecznym będących w wieku aktywności zawodowej w roku 2013.
Adresatami projektu są rodziny mające trudności opiekuńczo – wychowawcze, bezradne w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w których występują różnego rodzaju dysfunkcje. Uczestnikami projektu są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, korzystające ze świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej, które jednocześnie nie pracują, są w wieku aktywności zawodowej, posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Uczestnicy projektu otrzymają różnego rodzaju wsparcie w zależności od ich potrzeb i oczekiwań, które ustalane są wspólnie z pracownikiem socjalnym na podstawie ścieżek reintegracji, które są aktualizowane i weryfikowane co 3 miesiące.
Dominującym instrumentem wykorzystywanym w projekcie jest instrument aktywizacji społecznej, w ramach którego przewidziano następujące działania z uczestnikami projektu:
Wsparcie Asystenta Rodziny, Zajęcia z psychologiem (indywidualne i grupowe),
Zajęcia aktywizacji zawodowej,
Zajęcia gotowania i dekorowania potraw,
Zajęcia obsadzania terenów zielonych,
Zajęcia z dzielnicowym nt. zwiększenia wiedzy z zakresu przemocy w rodzinie,
Zajęcia z wizażystą i fryzjerką z zakresu wzmacniania własnej wartości,
Zajęcia z obsługi komputera, nauki podstawowych programów, poruszania się po
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
internecie,
Zajęcia z pielęgniarką na temat świadomego macierzyństwa i zdrowego odżywiania (menopauza, andropauza),
Zajęcia dysponowania budżetem domowym,
Zajęcia pn „Szkoła dla rodzica”
Zajęcia z rękodzieła.
Już w marcu 2013 r. rozpoczną się zajęcia z psychologiem ( indywidualne i grupowe).
W miesiącu kwietniu przewidziano dla Uczestników Projektu wsparcie w formie zajęć dysponowania budżetem domowym.


W miesiącu wrześniu 2012 roku w ramach projektu pn: „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez Ośrodek Pomocy Społecznej” odbyły się zajęcia z kosmetyczką i fryzjerką, których głównych celem było wzmocnienie poczucia własnej wartościu Uczestniczek Projektu. Pierwszym etapem zajęć było przeprowadzenie pogadanki z Uczestniczkami Projektu nt. pielęgnacji włosów, dbania o ich czystość oraz codziennej pielęgnacji i dbania o higienę cery i skóry. Uczestniczki projektu miały możliwość skorzystania z bezpłatnych porad. Zadawały do prowadzących szereg pytań dotyczących m.in. stosowania odpowiednich kremów do swojego typu cery i wiele innych pytań. Po wstępie teoretycznym uczestniczki projektu oddały się w ręce profesjonalnych stylistek, które dokonały w kobietach niesamowitej przemiany. Dzięki właściwie nałożonemu makijażowi i odpowiednio dobranej fryzurze, wydobyte zostało piękno kobiecej twarzy, podkreślając jej atuty lub ukrywając wady i niedoskonałości. Każda kobieta poddała się usłudze polegającej na ścięciu, modelowaniu i farbowaniu włosów oraz regulacji brwi wraz z henną i zrobieniu delikatnego dziennego makijażu. Efekt był zaskakujący, uczestniczki były zachwycone, nie mogły poznać się lustrze. Teraz już wiedzą jaki kolor farby najbardziej odpowiada do ich wyglądu, posiadają wiedzę z zakresu doboru i aplikacji makijażu.

 


Miesiąc lipiec i sierpień to dla Uczestników Projektu czas, w którym mogą nauczyć się wielu nowych rzeczy. Ruszył cykl zajęć poświęcony tanim przygotowywaniem posiłków. Uczestnicy Projektu spotykają się w wyznaczonych terminach i wykorzystują swoje możliwości najlepiej jak potrafią. Zajęcia odbywają się na sali w obiekcie stadionu miejskiego w Nowym Miasteczku. W roku 2011 zakupione zostało wyposażenie kuchenne, które w kolejnych latach realizacji projektu jest wykorzystywane dla potrzeb Uczestników Projektu. 10 kobiet i 4 mężczyzn wzajemnie się uzupełniają. Część osób nakrywa stół i pięknie go dekoruje, pozostali Uczestnicy szykują potrawy nad którymi pieczę ma prowadząca zajęcia Pania Basia. Kobieta ukończyła projekt w roku 2010, wiedzę którą zdobyła ma potwierdzoną certyfikatem i przekazuje ją nowym Uczestnikom Projektu. Na zajęciach Uczestnicy Projektu zwiększają umiejętności z zakresu:

 - sporządzania zup,

- sporządzania II dań,

- zakąsek zimnych w postaci różnych sałatek,

- surówek z wykorzystaniem warzyw sezonowych,

- sporządzanie deserów i wypiek ciast,

- podanie oraz nakrycie stołu do obiadu,

- kalkulowanie kosztu zakupu produktów na przygotowanie obiadu ,


 

W ramach projektu Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez OPS Nowe Miasteczko w miesiącu maju 2013 r. zostały przeprowadzone zajęcia z obsadzania terenów zielonych, które miały na celu nauczenie uczestników projektu jak w ciekawy sposób zagospodarować teren zielony, a także jak pielęgnować posadzone rośliny. Kolejnym etapem zajęć było zdobycie wiedzy z zakresu sadownictwa i uprawy warzyw. W ramach zajęć z obsadzana terenów zielonych zakupiono kwiaty, które zostały wysadzone na klombach przy wjeździe do Nowego Miasteczka oraz przy siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku. Uczestnicy projektu nauczyli się jak zaplanować rozmieszczenie roślin na danym terenie a także jak prawidłowo posadzić kwiaty oraz w jaki sposób je pielęgnować. W ramach tych zajęć mieli możliwość nauczenia się metod szczepienia drzewek owocowych jak i uprawy warzyw. Zajęcia były prowadzone przez pana Grzegorza Paszke, który jest ogrodnikiem i na co dzień zajmuje się uprawą roślin ozdobnych i drzewek owocowych.

Sadzenie kwiatów na klombie:

Efekt po wysadzeniu kwiatów:

Pielęgnacja wysadzonych roślin:

Zajęcia w szklarni:

W miesiącu czerwcu i lipcu 2013 r. ruszył cykl zajęć z gotowania i dekorowania potraw. Zajęcia odbywały się na sali w obiekcie stadionu miejskiego w Nowym Miasteczku.  W roku 2011 zakupione zostało wyposażenie kuchenne, które w kolejnych latach realizacji projektu jest wykorzystywane dla potrzeb Uczestników Projektu. Uczestnicy Projektu spotykali się w wyznaczonych terminach, część osób nakrywa stół i go dekorowała, pozostali Uczestnicy szykowali potrawy. Nad prawidłowym przebiegiem zajęć z gotowania czuwała prowadząca zajęcia Pani Basia, która ukończyła projekt w roku 2010. Pani prowadząca zajęcia z gotowania uczestniczyła w projekcie w roku 2010, dzięki czemu nabyła wiele umiejętności oraz, otrzymała certyfikat a teraz przekazała zdobytą wiedzę nowym Uczestnikom Projektu. Na zajęciach Uczestnicy Projektu zwiększają umiejętności z zakresu:

- sporządzania zup,
- sporządzania II dań,- zakąsek zimnych w postaci różnych sałatek,
- surówek z wykorzystaniem warzyw sezonowych,- sporządzanie deserów i wypiek ciast,
- podanie oraz nakrycie stołu do obiadu,
- kalkulowanie kosztu zakupu produktów na przygotowanie obiadu

Wspólne gotowania:

 

Dekoracja stołu:

wspólne spożywanie przygotowanych posiłków:

Gospodarka