Rozmiar tekstu
 

O Gminie

POŁOŻENIE W REGIONIE

 

Gmina Nowe Miasteczko jest gminą o statusie miejsko-wiejskim. Położona w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego, w powiecie nowosolskim, jest gminą o typowo rolniczym charakterze. W jej skład wchodzi 12 miejscowości wiejskich oraz miasto Nowe Miasteczko, które jest siedzibą gminy.

Malownicze położenie wśród Wzgórz Dalkowskich oraz liczne atrakcje turystyczne takie jak pomniki przyrody, zabytki i tereny rekreacyjne, dają wiele możliwości wypoczynku osobom przyjezdnym i mieszkańcom Nowego Miasteczka. Osoby spragnione relaksu nad woda skorzystać mogą ze znajdującego się w obrębie miasta kompleksu wypoczynkowego „Stawy”, w którego skład wchodzą: basen, piaszczyste boisko do gry w piłkę plażowa i rozległe tereny zielone. „Stawy” to również arena corocznych zmagań uczestników zawodów wędkarskich oraz miłośników sportów plażowych. Tereny gminy obejmują malownicze parki krajobrazowe i dworskie, które są idealnym miejscem na uprawianie turystyki pieszej oraz rowerowej. Biegną tędy szlaki rowerowe: niebieski (Nowe Miasteczko – Konin – Szyba) oraz czarny (Miłaków – Nowe Miasteczko – Popęszyce – Szyba – Borów Wielki – Borów Polski).

Nowe Miasteczko to także doskonałe miejsce do uprawiania rekreacji konnej. W Gołaszynie mieści się stajnia sportowa i centrum  hippiki “Kosow”, w którym rozgrywane są m.in. międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody. W miejscowości Nieciecz znajduje się Ośrodek Hodowli Zwierzyny, miejsce szczególnie atrakcyjne dla amatorów łowiectwa. Podróżnym poszukującym noclegu oraz całodobowego wyżywienia proponujemy pobyt w Zajeździe “Kacper”, usytuowanym przy przebiegającej przez gminę trasie S3.

Sąsiedztwo:

  • od wschodu z gminą miejsko-wiejską Bytom Odrzański,
  • od północy z gminą wiejską Nowa Sól,
  • na południu z gminą wiejską Niegosławice i miejsko-wiejską Szprotawa,
  • od północnego-zachodu z gminą miejsko-wiejską Kożuchów.

Odległości siedziby gminy, miasta Nowe Miasteczko wynoszą od:

  • stolic województwa: Gorzowa Wlkp. - ok. 145 km, Zielonej Góry - ok. 38 km,
  • od ośrodka ponadwojewódzkiego: Poznania - ok. 166 km, Wroclawia - ok. 140 km,
  • od przejść granicznych w: Łęknicy - ok. 86 km - przez Szprotawę, Olszynie - ok. 92 km - przez Szprotawę, Przewozie - ok. 80 km - przez Szprotawę.

Najbliższe miejscowości


Bytom Odrzański              10 km
Kożuchów                        13 km
Nowa Sól                         14 km
Szprotawa                        21 km
Przemków                        21 km

Położenie

51o41' N   15o44' E
woj. lubuskie
Powiat nowosolski
Gmina Nowe Miasteczko
Region Zielona Góra